30 Nisan 2014 Tarihinde Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğin revizyonu için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Sayın Prof. Dr. Özkan Ünal Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Kurum Başkan yardımcısı Sayın DR. Ali Sait Septioğlu, Daire Başkanları Tıbbi cihazdan sorumlu kurum personeli ile Tıbbi cihaz alanında kurulu bulunan sivil toplum örgürleri temsilcileri, İlaç Sektörü temsilcileri ve kozmetik ürünler alanında faaliyet gösteren sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda tüm sivil toplum örgütlerinin birleştiği nokta Yönetmeliğin sektör için önemli bir ihtiyacı karşıladığı düzenli bir alanda faaliyet göstermenin sektörün gelişmesine büyük katkı sağlayacağı noktası olduğu görüldü.

Yönetmeliğim olumlu yönleri yanında sektörde mağduriyete yol açan düzenlemeleri şu şekilde sıralandı;

  • Geçici maddeden faydalanarak Sorumlu Müdür olmak için istenen işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının istenmesi,
  • Geçici maddeden faydalanarak Satış Tanıtım ve klinik destek elamanı olmak için kesintisiz iki yıllık süre aranması,
  • Tıbbi cihaz firmalarına en az bir satış tanıtım elamanı çalıştırma zorunluluğunun getirilmesi,
  • Yönetmelikte yer alan işletmenin kapatılmasına dair ceza şartının olması,

Yönetmeliğin uygulanması konusunda sorunlu görülen maddelerin değiştirilmesi için TİTCK başkanlığında bir komisyon kurularak en kısa süre içinde gerekli düzeltmelerin yapılması için çalışmalara başlanmasına karar verildi.

İlgilenen üyelerimizin bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et