SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol'u Ziyaret Ettik

  1. Ana Sayfa
  2. Duyuru & Etkinlikler
  3. Sgk Başkanı Mehmet Selim Bağlı Ve Gss Genel Müdürü Mustafa Özderyol'u Ziyaret Ettik

Tıbbi Cihaz Sektör Platformu temsilcileri olarak, son günlerde sektörümüzün yaşadığı problemler hakkında 25 Eylül 2018 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol, Tıbbi Cihaz Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Akif Erdem’e bilgi vererek ve çözüm önerilerini ilettik.

Ziyarete, Başkanımız Metin Demir, Başkan Yardımcımız L. Mete Özgürbüz, Genel Sekreterimiz Av. Refika Eser ile TÜMDEF, ARTED, SADER, ORDER ve MASSİAD temsilcileri katıldı.

Görüşmede sektör temsilcileri, SUT fiyatlarının son 8 yıldır güncellenmediğini hatırlatarak, kur artışına bağlı olarak firmaların maliyetleri ve satış fiyatlarının arttığını, ileride tıbbi cihaz temininde problemlerin yaşanmaması için SUT fiyatlarının acilen güncellenmesinin oldukça önemli olduğunu bildirdiler. İlaçta yapılan yıllık fiyat güncellenmesi gibi tıbbi cihazda da yıllara sari bir fiyat güncellemesi yapılması ve bundan sonrada fiyat güncellenmesinin bir sisteme bağlanması istendi.

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol, durumun farkında olduklarını ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına durumu anlatmak amacıyla için bir sunum hazırladıklarını bu sunumda tıbbi malzeme temininde sürdürülebilirliğin sağlanması için SUT fiyatlarında iyileştirme yapılması gerektiğini, dinamik bir fiyat belirleme sistemi (dövize, enflasyona vb. endeksli) oluşturulmasını talep edeceklerini söylediler.  Kurum olarak konuyu sürekli bakanlığa ilettiklerini ama kuruma verilen bütçelerde bu fiyat güncellemelerini yapma imkanının olmadığı belirtilerek, sektör temsilcilerine konuyu daha üst makamlara bildirmesi önerisinde bulundular.

Sektör temsilcileri olarak görüşmede, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin ödemelerinin 8-9 ayları bulduğunu, üniversite hastanelerinin ise ödemelerini neredeyse durdurmuş olduğunu SGK’nın zamanında hastanelere ödeme yapmasına karşılık hastanelerin bu ödemeleri kendi finansal ihtiyaçlarında kullandıklarını ve firmalara yapacakları ödemeleri çok uzun vadelere yaydıklarını, SGK tarafından firmalara doğrudan geri ödeme yapılabilecek bir modele geçilmesinin de sektöre  ve kuruma büyük kazanç sağlayacağını belirttik.

GSS Genel Müdürü Özderyol, SGK olarak devlet ve üniversite hastanelerine 0 (sıfır) gün vadeyle yani hastaneler işlemlerini tamamlamadan her ayın ortalarında peşin ödeme yaptıklarını, özel hastaneler ile vakıf üniversitelerine bağlı hastanelere ise 60 gün vade ile ödeme yapıldığını ancak şu anki sistemde tıbbi malzeme sektörünün ödeme konusunda listenin sonunda yer almaları yüzünden sorun yaşadığını, ‘’60 günde ödeme alabilsek bu sorunları yaşamayacağımızın farkında olduklarını’’ firmalara direk ödeme yapmalarının  ürünlerin tekil takibini yapamadıkları sürece imkansız olduğunu belirttiler.

Toplantıda, acil bir fiyat düzenlemesi ve sürekliliği olan dinamik fiyat düzenleme politikası oluşturulması gerektiğini ve durumun gerçekten artık çok ciddi boyutlara ulaştığını belirttik. Hatta çeşitli ortamlarda telaffuz edilen %20 lik bir artışın yeterli olmayacağını açık bir dille ifade ettik.

Başkan Bağlı, orta vadeli programda sağlık konusunda SGK ya bir bütçe ayrılmadığına dikkat çekerek, ellerinden geleni yaptıklarını ama bir bütçe olmadan rahat hareket edemeyeceklerini tekrarladı ve kurum olarak sorunumuzun çözümü için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini belirtti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et