TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ PAYDAŞLARIMIZ VE MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Kıymetli paydaşlarımız ve değerli meslektaşlarımız, sektörümüzün acil çözüm bekleyen;

1- Vadesi geçmiş ödemelerinin acilen ödenmesi,

2- Sözleşmelerde güncelleme ya da mücbir sebep uygulamasının değerlendirmeye alınması,

3- SUT’un malzeme grupları ve fiyatlar bazında güncellenmesi,

4- Satınalmalarda sürdürülebilir tedarik sisteminin kurulması,

konularında;21.12.2021 Salı günü Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca ile görüşme yapılmıştır.

Görüşmeye sektörümüz adına, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Veysi Cengiz Balçık, TOBB Medikal Meclis Başkanımız Sayın Levent Mete Özgürbüz, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici Tedarikçi Dernekleri Federasyonu(TÜMDEF) Başkanımız Sayın Kemal Yaz ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası(SEİS) Başkanımız Sayın Metin Demir ve SEİS Genel Sekreteri Sayın Tünay Şahin katılmışlardır.

Sektörümüzün yukarıda yer verilen ve öncelikli çözüm bekleyen konuları kurumlarımız adına, sektör başkanlarımız tarafından, Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya ayrıntılı olarak iletilmiş ve çözüm önerilerimizi içeren bir raporda ayrıca sayın bakana sunmuşlardır. Görüşmede sayın bakan sorunların çözümü noktasında doğrudan İnisiyatif aldığını, öncelikli olarak sektör alacaklarının ödenmesi ve SUT güncellemesi için gayret gösterdiğini, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile görüşmeler yürüttüğünü belirtti. Öncelikle sektör alacaklarının 27.12.2021 tarihi itibarıyla ödenmesine esas olacak ödenek aktarımlarının yapılması ve sektör ödemlerinin DMO’da olduğu gibi 90 güne çekilmesini sağlayacağını belirtmiştir.

Sayın Dr. Fahrettin Koca, görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof Dr. Vedat Bilgin ile SUT güncellemelerinin acil yapılması gerektiği konusunda, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Dr. Nureddin Nebati ile de ödenek tahsisi konusunda telekonferans kurarak, sektör başkanlarımızla iletişim kurmalarını sağlamış ve her iki bakanımızda sorumluluk alanına giren konularda çözüm odaklı olarak çalıştıklarını, ödemeler konusunda Aralık Ayı içerisinde ödenek tahsisi ve birikmiş alacakların sektöre ödenmesi konusunda gerekli olan tedbirlerin alındığını ve ödemlerin yapılacağını açıklıkla ifade etmişlerdir.

Bu değerlendirmeler neticesinde; Ödeme, SUT, Sözleşme ve Tedarik Sistemi konularında sürdürülebilir düzenlemelerin hayata geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sektörümüz temsilcilerinden oluşan bir komisyonun kurularak çözüme esas çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır. Görüşme içeriği ve alınan kararlar toplantı sonrasında düzenlenen dijital konferans ile sektör başkanlarımız tarafından, sektörümüz paydaş ve meslektaşlarımıza ayrıntılı olarak açıklanarak bilgilendirilmişlerdir.

Oldukça olumlu geçen görüşmeden sektörümüz adına memnuniyet duyduğumuzu, çözüm odaklı katkı, destek ve yaklaşımlarında dolayı; Sayın Sağlık Bakanımıza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et