Tıbbi Cihaz Sektör Platformu temsilcileri Sağlık Bakanı Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet Güven’i ziyaret ederek, Tıbbi Cihaz Sektörünün yaşadığı problemler hakkında bilgi verdi ve çözüm önerilerini iletti.

Ziyarete, Başkanımız Metin Demir, Başkan Yardımcımız L. Mete Özgürbüz, Genel Sekreterimiz Av. Refika Eser ile TÜMDEF, ARTED, SADER, ORDER, Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği temsilcileri katıldı.

3 Ekim 2018 tarihinde Prof. Dr. Muhammet Güven’in makamında gerçekleşen görüşmede, Başkanımız Metin Demir görevinde başarılar diledikten sonra, Nisan ayında üniversite hastanelerinin ödemeleri görüşülürken birlikte olduklarını hatırlatarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin sektöre 8-9 aylık borcu bulunduğunu, içinden geçtiğimiz zor günlerde sektöre can verecek bir ödeme yapılamaması halinde 31 Aralık 2018 i göremeyecek birçok işletme bulunduğunu Sayın Bakandan müjdeli bir haber almak istediğimizi belirtti.

Bu acil sorunumuzun çözümünden sonra da sektörün finansal sürdürülebilirliğine yönelik çözümlerin tüm tarafların birlikte olacağı ortamlarda konuşmamız gerektiğini, pansumanların sektörün sorunlarına çözüm getirmediğini belirtti.

Sayın Bakan sektörün durumunun farkında olduğunu, yakın zamanda bir yola gireceğimizi ve sektöre can suyu olacak bir haberi en kısa süre içinde vermek için çalıştığını, hafta sonu hükümetin istişare toplantısı yapacağını burada da gündeminde sektöre kamu hastanelerinin borçlarının ödenmesi olduğunu birkaç gün içinde müjdeli haber verebileceklerini belirtti.

Sektör temsilcileri hastanelerin %20 iş artışı istediklerini, MKYS ortalamalarından çıkarılan eşik değerin gerçekçi olmadığı, SUT fiyatlarının 2008 yılından bu yana güncellenmediği, üniversite hastanelerinin yapısal bir çözüme kavuşturulmadığı sürece geri ödeme sorunlarının çözümlenmeyeceğini, yerli ürün ile ilgili satın alma birimlerinin ön yargılı olduğunu detaylarıyla anlattı.

Sayın Bakan hastanelerin iş artışı istememesi için uyarıldığını, kesinlikle buna karşı olduklarını meslektaşlarımızın bu durumla karşılaşmaları halinde kendilerine bildirmemizi ve müdahil olacağını, MKYS fiyatlarının güncellenmesi konusunda da gerekli uyarıları yaptıklarını, üniversite hastanelerinin işletme sorunlarını çözmek için de çalıştıklarını belirtiler. Toplantı sırasında Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün, Strateji Geliştirme Başkanlığının, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bu konularla ilgili tekrar uyarılmaları talimatını verdi. Yerli üretimin önemini vurguladı.

Başkanımız Sektörün kendine özgü dinamikleri nedeniyle başka sektörlerden üretime yatırım yapan sermayedarların olmadığını ancak sektörde çalışan firmaların üretim yapmak istediklerini bunun içinde önümüzü görebilmemiz ve sürdürülebilir bir ticari faaliyetle sermaye birikimi yapabilmemiz gerektiğini belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk görüşmesinde kurulmasına karar verilen ve Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in görevlendirildiği komisyon hakkında bilgi verildi.

Sayın Bakan doğru bir yaklaşım olduğunu ve gereken her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et