Sendikamız Başkan Yardımcısı L. Mete Özgürbüz ile Genel Sekreterimiz Refika Eser Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların sektörümüze olumsuz etkilerini önleyecek konuları görüşmek için 19 Eylül 2018 tarihinde KİK Başkan Yardımcısı Murat İlbars ve Düzenleme Dairesi Başkanı Serdar Halıcı ile görüştü.

Görüşmede Tıbbi Cihaz Sektör Platformu olarak Kuruma verdiğimiz yazıyı hatırlatarak, dövizin Türk Lirası karşısındaki %100 lere varan artış halinin; yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan ileri gelmemiş olması, taahhüdün yerine getirilmesine engel nitelikte olması, yüklenicinin bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmediği dolayısı ile mücbir sebep hali olarak kabul edilmesi gerektiğini belirttik.

Murat İlbars; mevzuata göre Kamu İhale Kurumunun düzenleme yetkisinin taraflar arasındaki sözleşme imzalanana kadar olduğu, sözleşme imzalandıktan sonra her ne kadar bazı konularda yetkileri olsa da Sözleşmenin taraflarından birbiriyle çelişen farklı farklı talepler gelmesi nedeniyle sözleşmeye karışmamayı tarafların anlaşmasına bırakmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Sektörümüzün kur artışı hakkındaki şikayetlerinde haklı olduğunu ancak mücbir sebep talebinin mevzuat açısından sıkı şekli şartları bulunduğunu, mücbir sebep kararı vermiş olsalar bile birçok firmanın şekil şartlarını yerine getirmediği için bundan faydalanamayacağını belirtti.

Tedarikçilerin İdarelerden sözleşmeyi fesih etmelerini veya ikame ürün kabul etmelerinin yada sözleşmenin uyarlanmasını talep etmelerini eğer idare kabul etmez ise dava açmalarının daha doğru bir yöntem olacağını belirtti.

Bu arada Kamu İhale Kurumu olarak EKAP sistemi içinde yeni bir yöntem olarak dinamik ihale sistemi modelini geliştirdiklerini yazılım alt yapısının tamamlandığını, istekliler ve idare açısından ekonomik ve pratik bir yöntem olduğunu bu yöntemi tercih edilmesi için sektörden destek beklediklerini ifade etti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et