Kamu ihale mevzuatında yapılan değişiklikle yaklaşık maliyeti 213.072 TL’nin altında olan mal ve hizmet alımlarının elektronik ortamda beyan usulüyle gerçekleştirilmesine başlanmıştır.

Bu ihalelerde firmalar sadece teklif mektubu ve Yeterlik Bilgileri Tablosu ile eklerini elektronik ortamda sunarak ihaleye katılabilmektedir.

Kamu İhale Kurumu tarafından Yeterlik Bilgileri Tablosu Sunulan ve Tekliflerin Elektronik Ortamda Alındığı İhalelere Yönelik Kullanım Kılavuzu, EKAP’ta yayımlanmış ve aşağıda bu kılavuza ulaşabileceğiniz link gönderilmiştir.

Üyelerimizin bu Kılavuzu incelemesinin ihalelere katılımda sorunlar yaşanmaması için faydalı olacaktır.

Elektronik Beyan Usulü ile yapılan ihalelerde firmaların elektronik teklif hazırlama ve gönderme kısmını sanal bir elektronik ihale ile test edebileceği test aracı EKAP’ da devreye alınmıştır. Firmalar kendi şifreleri ile EKAP a girerek bu deneme sürümünüde alıştırma yapabilirler.

Üyelerimizin bu ihaleler konusunda tecrübe kazanması ve uygulama konusunda deneyimlerini artırmaları için test aracını denemelerinde yarar bulunmaktadır. Bu test aracılığı ile öğrenme sürecinin yetersiz kalması halinde Kamu İhale Kurumu ile temasa geçip üyelerimize yönelik bir eğitim programı gerçekleştirmeye çalışacağız. Ancak özellikle EKAP’taki  test aracı üzerine üyelerimizin çalışması ve bu araçta karşılaşılan sıkıntıları belirleyerek düzenlenecek eğitime katılması uygun olacaktır.

Ayrıca daha önceki Duyurularımızda da belirtiğimiz üzere üyelerimizin özellikle Yeterlik Bilgileri Tablosu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.

Geçici teminat için Kamu İhale Kurumuyla EKAP Üzerinden Online   Bilgi Alışverişine Yönelik İşbirliği Yapılmasına Dair Protokolü imzalamış bankalardan alınan teminat mektupları kullanılabilecektir. Bu sebeple üyelerimizin çalıştıkları bankalardan anılan Protokolü imzalayıp imzalamadıkları konusunda bilgi almaları sorun yaşanmaması için önem taşımaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

İlgili Etiketler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam