Ankara’daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması Adlı Projemizin Sözleşmesi İmzalandı

  1. Ana Sayfa
  2. Duyuru & Etkinlikler
  3. Ankara’Daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması Adlı Projemizin Sözleşmesi İmzalandı

Ankara Kalkınma Ajansının 2018 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan “Ankara'daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması” adlı projemizin sözleşmesi, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Sendikamızın Başkanı Metin Demir, Proje ortağımız olan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’ın katılımıyla gerçekleşen törenle 23 Ocak 2019 tarihinde imzalandı.

Ankara Kalkınma Ajansı Fizibilite Desteği, Ankara’nın kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılması, ekonomiye yönelik tehdit ve risklerin önlenmesi, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projelerin fizibilite çalışmalarını desteklemek amacıyla 2014-2023 Ankara Bölge Planı vizyonu doğrultusunda verilen destektir.

Bu program kapsamında, SEİS ‘in başvuru sahibi olduğu ve 1 yıl sürecek olan “Ankara'daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması” ile de tıbbi cihaz sektör firmalarının değer zinciri analizi yapılarak teknolojik kapasiteleri belirlenerek rekabet edebilirliği ortaya çıkarılacak. İnsan kaynağına yönelik analizlerin de yer alacağı çalışma ile tıbbi cihaz üreticilerinin finansal, kurumsal ve teknik ihtiyaçları analiz edilecek. Ayrıca, tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların üretim süreçlerindeki eksiklikler ile değişen Avrupa Birliği direktiflerinin gereklerinden olan 2019 yılında ülkemizde de yürürlüğe girmesi beklenen ürünün piyasaya arz sonrası preklinik/klinik araştırma ve eğitim ihtiyaçları tespit edilecek ve laboratuvarların akreditasyon gereklilikleri belirlenecek.  

Ankara ili için Tıbbi cihaz sektöründe yapılacak olan bölgesel bu çalışmanın ulusal ölçekte de kamu kurumları ve STK lar için yol gösterici olacağı ve Sektöre ilişkin makro politikalar geliştirilirken dayanak niteliğinde bir belge hazırlanacağı öngörülmektedir.

Başkent Üniversitesinin de ortak  olarak yer aldığı projemizin Ankara’da tıbbi cihaz endüstrisinin geliştirmesinin yanı sıra sektörde üniversite-sanayi iş birliklerine de katkı sağlayacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam