Tıbbi Cihaz Firmaları Bakanlığı Protesto Etti (Press Reader)

  1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Tıbbi Cihaz Firmaları Bakanlığı Protesto Etti (Press Reader)

TIBBİ cihaz sektöründeki firmalar, kamu ve üniversite hastanelerinden 19 aydır alacaklarını tahsil edemediği toplam 6 milyar Tl’yi bulan ürün ve hizmet bedeli için Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Erkin Delikanlı, “Alacağımızın defaten ve acilen sektörümüze ödenmesi gerekmektedir. Biz her türlü fedakarlığı yapar iken, kurumlarınızla yapmış olduğumuz sözleşmelerde yer alan ödeme vadelerine uymayarak tedarik zincirinin kırılmasına sebep oluyorsunuz. Tedarik zincirini sürdürebilmek için takatimiz kalmamıştır. Bundan sonra tedarik zincirinde oluşacak aksamaların sebebi sizlersiniz” dedi.

Ulus Meydanında yapılan açıklamada konuşan TÜMDEF Başkanı Erkin Delikanlı, “Kovid-19 sürecinde iş yerleri taciz edilen, ürünlerine el konulan, ihracata zorluk çıkarılan tıbbi cihaz sektörü, kamusal ve vicdani sorumluluğu gereğince tüm olumsuz şartlara rağmen hizmet sunmaya devam etmiştir. Alınan malzeme ve hizmet bedelleri, sözleşmede yer verilen sürede ödenmemiştir. Bu nedenle birçok meslektaşımız iş yerlerini kaybetmiş ve maalesef intihar eden arkadaşlarımız olmuştur” dedi.

Delikanlı, “Sektörümüzün kamudan vadesi geçmiş alacaklarının toplamı 6 milyar liradır. Hangi makul gerekçe ile ödeme yapılmamaktadır? Bu duyarsız davranış ve tasarrufla sektörümüz çaresiz bırakılmış, ilki 2018, ikincisi 2020 olmak üzere iki defa ortalama yüzde 27-25 dayatma feragate zorlanmış ve maalesef bunda da kamu otoritesi muvaffak olmuştur” dedi.

Kaynak: https://www.pressreader.com/turkey/evrensel-gazetesi/20210917/281792812159539

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et