SEİS Başkanı Demir: Tıbbi Cihaz ve Ürünler Stratejik Sektördür! (Dünya)

  1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Seis Başkanı Demir: Tıbbi Cihaz Ve Ürünler Stratejik Sektördür! (Dünya)

Türkiye’de ilaç takip sisteminin ardından tıbbi cihaz ve sarf malzemelerine yönelik Ürün Takip Sistemi (ÜTS) sistemi de devreye girdi. Bu kapsamdaki ürünler, üretim ya da ithalatından itibaren, kullanımdan çıkıncaya kadar bütün aşamalarda takip edilebilecek. Sistem Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından kurulda ve yönetiliyor.

Ankara Ticaret Odası’nda sistemin sektöre yönelik bilgilendirme toplantısında konuşan Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, sağlık alanındaki dönüşümle birlikte sektörün de yapısal dönüşüm için çalıştığını vurgulayarak, “Yapısal dönüşüm çalışmalarında 30 ilde 40 toplantı yaptık. Sorunları çözerek ilerleyeceğiz. Tıbbi cihaz yönetmeliklerinin yaptığımız toplantılarla anlaşılır olması için, uygulamalarda aksaklık çıkmaması için eğitimler düzenliyoruz” dedi.

Sektörün en öncelikli sorunlarından birinin finansal yönetim olduğunu belirten Demir, kamu ödemelerinin yavaş seyretmesine rağmen hizmetlerin sürdürülmeye çalışıldığını belirtti. Demir “Biz tıbbi cihazın öneminin farkına varılması için önemini anlatmaya çalıştık ama istediğimiz ölçüde bunu anlatamadığımızı düşünüyoruz. Son bir aydan bu yana bir tek maske ile ilgili sorun karşısında hepimiz aciz kaldık. Maske, sektörde belki son kademe bir ürün ancak Corana virüsü salgınında bir maske bile olmadığında sağlık alanında neler yaşandığını gördük. Tıbbi cihaz sektörü stratejik bir sektördür” dedi.

Kaynak: https://www.dunya.com/saglik/seis-baskani-demir-tibbi-cihaz-ve-urunler-stratejik-sektordur-haberi-462759

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et