Medikal Sektörü Alacaklarının Peşinde (Milli Gazete)

  1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Medikal Sektörü Alacaklarının Peşinde (Milli Gazete)

Kamu ve üniversite hastanelerine medikal ve tıbbi cihaz satışı yapan firmalar, Ekim ayından beri hak ettikleri ödemelerini almayı bekliyor. Devletten alacaklarını tahsil edemeyen medikal sektörü, Ankara Ulus’ta ikinci eylemini gerçekleştirdi. Eylemde sektörün Ekim ayında yaşanan feragat krizinin ardından alacaklarının 4 milyar TL’si kamudan, 2 milyar TL’si üniversite hastanelerinden olmak üzere 6 milyar TL’yi geçtiği vurgulandı. Sektörün alacaklarından dolayı malzeme tedariki açısından sorun yaşadığı ifade edildi.

Ekim 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından medikal sektörüne getirilen yüzde 25 feragat şartını kabul eden bazı firmalar ödemelerini iki taksit halinde almıştı. Fakat tedarik şartını kabul etmeyen firmalar hiçbir ödeme alamadı. Devletten alacakları 6 milyar TL’yi aşan medikal sektörü seslerini duyurmak için Ankara Ulus’ta bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde konuşan Tüm Medikal Dernekler Federasyonu (TÜMDES) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, sektörün yaşadığı olumsuzluklara rağmen hizmet etmeye, mal tedariki sağlamaya devam ettiğini kaydetti.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI, DÜZENLİ ÖDEME YAPILMADI

Sektörün Ekim ayında getirilen feragat şartına kadar alacaklı olduğunu hatırlatan TÜMDES Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, feragat krizinden sonra sektörün çoğunluğunun feragatı kabul ettiğini ancak feragatın üzerinden geçen zamanda tekrar tedarik hizmeti sağlarken verilen yeni ürünler içinde alacaklı duruma geldiklerini kaydetti. Delikanlı, “Sektörümüz ilki 2018, ikincisi 2020 olmak üzere iki defa ortalama yüzde 27-25 dayatma feragate zorlanmış ve maalesef bunda da kamu otoritesi muvaffak olmuştur. ‘Bir daha ödemelerde aksama olmayacak’ sözü veren kamu otoritesinin sözüne güvenerek alacaklarının bir kısmından vaz geçmek zorunda kalan sektöre yine ödemeler düzenli yapılmamıştır” dedi.

TEDARİK ZİNCİRİ KIRILMA NOKTASINDA

Sektörün alacaklarından dolayı zor durumda olduğunun altını çizen Delikanlı, “Gelirlerinin tamamına yakınını kaybetme noktasına sürüklenmiş olan sektörümüz, üretim yapamaz, hammadde tedarik edemez ve ithalat gerçekleştiremez duruma gelmiştir. Sayın yöneticiler sayenizde tedarik zinciri kırılma noktasına geldi, getirdiğiniz noktadan sektörümüzü geri döndürmek sizin elinizde, biz her türlü fedakârlığı yaparken, var olan bütçe hangi keyfiyetle kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

TEDARİKTE OLUŞACAK AKSAMANIN SEBEBİ YÖNETİCİLERDİR

Yetkililere seslenen Delikanlı, sektöre bulunan borçların ödenerek sektörün rahatlatılması çağrısında bulunarak, “Tıbbi cihaz sektörümüzün kurumlarınızda birikmiş ve 19 aydır ödenmeyen vadesi geçmiş 6 milyar Türk Lirası alacağı bulunmaktadır. Alacağımızın defaten ve acilen sektörümüze ödenmesi gerekmektedir. Biz her türlü fedakârlığı yapar iken, kurumlarınızla yapmış olduğumuz sözleşmelerde yer alan ödeme vadelerine uymayarak tedarik zincirinin kırılmasına sebep oluyorsunuz. Tedarik zincirini sürdürebilmek için takatimiz kalmamıştır. Bundan sonra tedarik zincirinde oluşacak aksamaların sebebi sizlersiniz” diye konuştu.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/amp/haber/7797372/medikal-sektoru-alacaklarinin-pesinde

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et